استان کردستان

تبلیغات مکان محور دقیقاً چیست؟
قبل از جواب دادن به این سوال بهتر است به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید شما برای گذران اوقات فراغت به یک منطقه ساحلی مثلا رامسر کوچ کرده‌اید؛ دقیقاً در لحظه‌ای که دارید از هوای دریا لذت می‌برید، اس‌ام‌اسی با این پیام برای شما ارسال می‌شود:

بشتابید! بشتابید! که کت و شلوارهای هاکوپیان 25 درصد تخفیف خورده! شرط می‌بندیم بدون توجه به این پیامک دوباره به دریا خیره می‌شوید؛ چرا‌که آدم‌ها معمولا به دریا نمی‌روند تا کت و شلوار بخرند!

تبلیغات مکان محور رستورانحالا دوباره فرض کنید کنار دریا جا خوش کرده‌اید که ناگهان پیام کوتاهی روی صفحه موبایلتان می‌گوید:

رستوران ساحلی ستاره دریایی رامسر با 25 درصد تخفیف، آماده پذیرایی از شماست!

این بار به احتمال زیاد کنجکاو می‌شوید و متن پیامک را می‌خوانید. حتی شاید سری به آنجا بزنید و یک دلی هم از عزا درآورید.

همانطور که دیدید زمانی که مشتری چیزی را لازم داشته باشد، به احتمال زیاد از ما خرید می‌کند؛ بنابراین بهتر است عین غول چراغ جادو در لحظه ظاهر شویم و از محصولات و خدمات‌مان بگوییم و پیشنهاد‌های جذاب و وسوسه‌انگیزی را در آستین داشته باشیم.

تبلیغات مبتنی بر مکان یا به اختصار (Location Based Advertising) دقیقاً همین را می‌گوید؛ یعنی جایی که مشتری به ما نیاز دارد حضور داشته باشیم. به همین سادگی!

چرا باید از تبلیغات مکان محور استفاده کنم؟
اگر برایتان سوال است که چرا باید برای پیشرفت کسب‌وکار‌تان از تبلیغات مکان محور استفاده کنید، ما دلایل استفاده از این نوع تبلیغ را برایتان در ادامه لیست کردیم تا راحت‌تر به جواب سوالتان برسید:

دلیل اول: قابلیت شخصی‌سازی
تجربه نشان داده است که پیام‌های شخصی‌سازی شده به مراتب مشتری‌های بیشتری را نسبت به پیام‌های یکسان و گروهی برای ما می‌خرد. البته در اینجا منظور ما فقط این نیست که برای هر کدام از مشتری‌هایتان جداگانه تبلیغ کنید؛ بلکه دسته‌ای از مخاطبانتان را با یک نیاز واحد و مشخص در نظر بگیرید و پیام تبلیغاتی‌تان را به گوش آن‌ها برسانید.

به طور نمونه یک سامانه خرید اینترنتی بلیط هواپیما را در نظر بگیرید؛ تبلیغاتی که این سامانه در محل فرودگاه در قالب بنر و … انجام می‌دهد، شخصی‌سازی شده است. چون احتمال بسیار بالایی وجود دارد که پیام این تبلیغ با دغدغه مخاطب همخوانی داشته باشد و تیر تبلیغ‌کننده به هدف بخورد.